Pierwsza edycja organizowanego przez firmę Nokia konkursu Ovi Developers` Challenge została zakończona. I miejsce zajął Piotr Ostiak, twórca aplikacji „Potrząsacz”. II miejsce przypadło Sławomirowi Baranowskiemu, twórcy „VoMo”, a III Tomaszowi Witkowskiemu za „mikroAnagramy”. Zwycięska praca zostanie udostępniona w Ovi Sklepie - internetowej platformie z aplikacjami, grami i multimediami na urządzenia Nokia (http://store.ovi.com/), a jej autor otrzymuje 30 000 PLN. Osoby, które zajęły drugie i trzecie miejsce otrzymują odpowiednio 15 000 i 5000 PLN.
http://www.developerschallenge.pl/konkurs-wyniki.html
Tegoroczna edycja Ovi Developers` rozpoczęła się 25 lutego 2010 roku i była podzielona na dwie części. W I części konkursu mógł wziąć udział każdy, kto interesuje się mobilnymi rozwiązaniami. Zadaniem uczestników było przesłanie ciekawego projektu aplikacji na telefon. Termin zgłaszania prac upłynął 22 marca 2010 r., a 28 marca zakończyło się głosowanie Internautów, którzy również wybierali najlepsze prace.
Autorzy 20 najlepszych - zdaniem jury - pomysłów otrzymali 10 telefonów Nokia N900 i 10 telefonów Nokia N97 Mini. Takie same nagrody otrzymali autorzy 20 prac, które zdobyły największą liczbę głosów wśród Internautów głosujących na aplikacje na stronie www.developerschallenge.pl.
Łącznie zostało zgłoszonych około 3 tys. pomysłów na aplikacje, a w głosowaniu i ocenie prac brało udział ponad 10 tys. Internautów. Trzy ze zwycięskich pomysłów zostaną napisane w postaci aplikacji i zamieszczone w Ovi Sklepie.
II część konkursu przeznaczona była dla osób, które maję pewne doświadczenie w programowaniu. Nagrodą za napisanie zwycięskich aplikacji w ramach Ovi Developers’ Challenge było udostępnienie pracy
w Ovi Sklepie oraz 30 000 PLN. Termin nadsyłania prac w tej części konkursu upłynął 30 maja 2010 roku, a wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie: Piotr Bubak (Nokia), Marek Filipiak (Psiloc), Michał Jerz (My-Symbian.com), Konstanty Młynarczyk (CHIP) oraz Zbigniew Urbański (TVN Turbo).
Zgodnie z zapowiedzią na konferencji prasowej otwierającej konkurs, ocena wszystkich zgłoszonych aplikacji była przez Jury rozpatrywana pod kątem atrakcyjności pomysłu, wykonania i zaawansowania technologicznego oraz potencjału rynkowego.
Miejsce Pierwsze –aplikacja „Potrząsacz” - Piotr Ostiak
„Potrząsacz” to aplikacja rozrywkowa, dzięki której użytkownik znajdzie odpowiedź na wiele nurtujących go pytań. Co należy zrobić, by tak się stało? Wystarczy potrząsnąć telefonem, a ten wskaże nam osobę z książki adresowej – to ona będzie rezultatem naszych poszukiwań
Jak możemy przeczytać w komentarzu Jury: „Potrząsacz” stanowi ciekawą propozycję nie tylko dla indywidualnego użytkownika, ale przede wszystkim dla grup znajomych, czy też społeczności, nie pozostawia żadnych uwag, co do wykonania i zintegrowania
z funkcjami telefonu, a ponadto ze względu na powyższe aspekty daje dużą szansę na dotarcie do znaczącej liczby użytkowników. Pomysł jest na tyle ciekawy i otwarty, że daje też dużą możliwość i swobodę dalszego rozwoju, dołączania dalszych fraz, grup tematycznych, itd.”
Miejsce Drugie – „VoMo” - Sławomir Baranowski
„VoMo” to aplikacja, dzięki której możemy modulować nagrany przez siebie głosu na jeden z podanych sposobów. Zmodyfikowany dźwięk możemy później ustawić jako dzwonek lub wysłać znajomym za pomocą MMS-a albo Bluetoothem.
Aplikacja „Voice Modulator” została nagrodzona przede wszystkim ze względu zaawansowanie technologiczne (chociażby implementację mechanizmu modyfikacji dźwięku), staranność wykonania i łatwość natychmiastowej komunikacji z innymi dzięki wbudowanemu mechanizmowi łatwego i szybkiego dzielenia się zmodyfikowanymi nagraniami poprzez MMS.
Miejsce Trzecie – „mikroAnagramy” - Tomasz Witkowski
„mikroAnagramy” to wciągająca gra mobilna. Zadaniem uczestnika jest ułożenie z podanych liter danego słowa. Gra ma charakter edukacyjny, ale może wciągnąć nie tylko małe dzieci, ale i dorosłych. Aplikacja ta napisana jest w J2ME, a zatem dostępność znaczącej liczby modeli telefonów obsługujących tę platformę i kompatybilnych z Ovi Sklepem miała znaczny wpływ na ocenę. Ale to nie jedyne zalety – gra jest bardzo starannie wykonana,
a zastosowanie ciekawego interfejsu wprowadzania kolejnych liter zaskakująco dobrze się sprawdza. Aplikacja jest kompatybilna także z mniej zaawansowanymi urządzeniami, co bardzo dobrze się wpisuje w model dostarczenia ciekawej i jednocześnie edukacyjnej rozrywki dla najmłodszych użytkowników aplikacji w telefonach.
W Ovi Developers’ Challenge przyznano także wyróżnienie, za które autor otrzymał Nokia Booklet 3G.
Wyróżnienie – „MyIntime” - Michał Strug
„MyIntime” to aplikacja pozwalająca na kontrolowanie i przeglądanie kalendarza cyklu.
Została ona wyróżniona nagrodą specjalną z kilku powodów. Jak czytamy w werdykcie: „Pomysł na takie zastosowanie możliwości telefonu nie jest nowy, ale jednocześnie jest to pierwsza znana nam implementacja tego pomysłu w języku polskim. Ponadto na dużą uwagę zasługuje bardzo staranne wykonanie graficzne i dbałość o szczegóły. O wyróżnieniu zdecydował także bardzo prosty aspekt zastosowania długoterminowego planowania w telefonie, czyli urządzeniu, które zawsze mamy przy sobie, co w naturalny sposób ułatwia korzystanie z tej aplikacji”.